FCU Craiova a obținut o victorie crucială împotriva echipei Dinamo, într-un meci desfășurat pe Arena Națională, cu scorul de 1-0. Partida a avut loc în cadrul celei de-a 9-a runde din Superligă.

Meciul a fost marcat de un fotbal deosebit de pasional și cu intrări dure care au ținut spectatorii cu sufletul la gură, mai ales cele ale lui Ghezali. Cu toate acestea, prima repriză a fost destul de săracă în ceea ce privește ocaziile de gol, cu doar câteva faze notabile, iar în mare parte a sa părea că jocul se desfășoară la un ritm destul de lent. Fotbalul părea a fi jucat fără prea multă motivație, mai degrabă ca o formalitate. Deținând posesia mingii, Dinamo nu a reușit să creeze oportunități serioase de a marca, în timp ce Craiova, deși mai tehnică, a avut probleme în a profita de acest avantaj.

Cu toate că Lucas, căpitanul lui Dinamo, și-a arătat abilitățile în câteva momente importante, cum ar fi intervenția din minutul 34 pentru a împiedica un atac periculos al lui Homawoo, echipa Dinamo nu a reușit să-și facă simțită prezența în atac.

În repriza a doua, ritmul jocului a continuat să fie destul de modest până când Baeten a reușit să ofere o pasă decisivă lui Van Durmen, care a ajuns singur cu portarul Golubovic. Cu toate acestea, portarul lui Dinamo a făcut o intervenție extraordinară pentru a respinge șutul. Momentul a reprezentat un punct de cotitură în meci.

Curând după aceea, Baeten (minutul 61) a reușit să marcheze un gol fantastic, după o preluare pe piept și un șut spectaculos cu piciorul stâng. A fost un moment crucial în partida care a adus victoria pentru FCU Craiova.

După meci, Adrian Mititelu Jr. a comentat performanța echipei și a menționat că se așteaptă la o competiție strânsă în acest sezon. De asemenea, el a vorbit și despre căutarea unui nou antrenor pentru echipă, subliniind importanța alegerii potrivite și necesitatea de a nu se grăbi în luarea unei decizii.

Astfel, FCU Craiova și-a demonstrat superioritatea în fața lui Dinamo într-un meci tensionat și a obținut cele trei puncte importante în Superligă.